Nedarbas ir socialinis draudimas

Dirbant Norvegijoje, jums galioja Norvegijos socialinio draudimo sistema (folketrygden). Visi asmenys, dirbantys ir gyvenantys Norvegijoje, yra automatiškai apdrausti. Mokesčius sumoka darbdavys iš jūsų atlyginimo.
Norvegijos socialinis draudimas (folketrygden) apima pašalpas ir išmokas dėl: senatvės pensijos, našlių ir našlaičių pensijos, invalidumo pensijos, įvairios išmokos dėl nedarbingumo, reabilitacijos, profesinių ligų, vienišų tėvų, ligos, gimimo, įvaikinimo, nedarbo, medicininių išlaidų, nėštumo ir gimdymo, mirties ir laidojimo ir kt.
Užsienio šalių ar vyriausybinių organizacijų darbuotojams pagal darbo sutartį privalomas socialinis draudimas negalioja.

Bedarbio pašalpa iš kitos EEE šalies
Bedarbiai, kurie gauna bedarbio pašalpą savo šalyje ir savo šalies užimtumo tarnyboje yra registruoti 4 savaites, gali pervesti savo bedarbio pašalpą į Norvegiją.
Susisiekite su vietos užimtumo tarnyba. Jei jums bedarbio pašalpa priklauso savo šalyje, jums prieš išvykstant ieškoti darbo į Norvegiją išduos E303 formą. Pagal šią formą jums bedarbio pašalpa bus pervedama į Norvegiją ne ilgesniam, kaip 3 mėn. laikotarpiui.
Atvykus į Norvegiją per 7 dienas E303 formą turite pateikti užimtumo tarnybai. Nepamirškite atsivežti pakankamai pinigų pragyventi, kadangi bedarbio pašalpos pervedimas gali užtrukti.
Jei užsiregistruosite vėliau nei per 7 dienas nuo atvykimo, vadovaujantis teisiniais aktais bedarbio pašalpa jums bus skaičiuojama nuo užsiregistravimo datos. Būkite pasirengęs – pasikeis tvarka, jums galios Norvegijos įstatymai.
Ieškantis darbo asmuo, gaunantis pašalpą iš kitos EEE šalies, negavęs darbo Norvegijoje, per 3 mėnesius turi grįžti į savo šalį. Kitu atveju, jis netenka teisės į likusią pašalpos dalį.
Jei tapote bedarbiu Norvegijoje, galite kreiptis dėl bedarbio pašalpos. Galite pareikalauti įskaičiuoti draudimo laikotarpius kitose EEE šalyse. Jums reikalinga E301 forma iš tų šalių, kur anksčiau esate dirbęs.
Jei esate atleistas, iš karto kreipkitės į vietos užimtumo tarnybą, kur jums padės rasti kitą darbą. Platesnės informacijos teiraukitės vietos užimtumo tarnyboje.

Socialinis draudimas
EEE reglamentai koordinuoja teisę į socialinį draudimą skirtingose šalyse. Pagrindinis reglamentų tikslas – užtikrinti, kad gausite visas išmokas, kurios jums priklauso.
Jūs (ir jūsų šeima), kaip dirbantis Norvegijoje, turite tokias pačias teises, kaip ir Norvegijos pilietis.
Jums būsite apdraustas ir jums priklausys išmokos dėl: invalidumo, ligos, nėštumo ir gimdymo, senatvės. Susisiekite su vietos socialinio draudimo institucija (trygdekontor), kur galėsite gauti papildomos informacijos.

Pensijos
Asmenys, dirbę dvejose ar daugiau EEE šalyse, turi teisę gauti pensijas iš kiekvienos šalies. Susisiekite su vietos socialinio draudimo institucija ar Norvegijos sveikatos ir socialinių reikalų ministerija adresu:
Sosial- og helsedepartementet
P.O. Box 8011 Dep.
N-0030 Oslo
Tel.: +47 22 24 90 90

Nelaimingas atsitikimas darbe
Darbdavys yra atsakingas jums mokėti kompensacijas. Nelaimingo atsitikimo darbe atveju jūs (ar jūsų darbdavys) turi susisiekti su Darbo inspekcijos direktoratu adresu:
Direktoratet for Arbeidstilsynet
P.O. Box 8103 Dep.
N-0032 Oslo
Tel.: +47 22 95 70 00
Faksas: +47 22 17 63 73
Informacijos tarnyba: +47 815 48 222
Platesnės informacijos dėl socialinio draudimo Norvegijoje teiraukitės vietos socialinio draudimo institucijoje (trygdekontor).

Parašykite savo komentarą:

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai yra pažymėti *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Gauk naujienas ir darbo pasiūlymus el. paštu!

Gauk naujienas ir darbo pasiūlymus el. paštu!

Kviečiame užsiregistruoti ir nepraleisti svetainėje publikuojamų svarbių naujienų ir darbo skelbimų.

You have Successfully Subscribed!

Pin It on Pinterest

Share This